شورش با دلیل
اسفند ۱۰, ۱۳۹۵
تلنگری بهنگام به حافظه ی تاریخی سر به هوای ما ایرانیان
اسفند ۱۰, ۱۳۹۵

جدایی آسان و شتابان، راه و چاره نیست !

به باور من و بسیاری از دیگر روانپزشکان، « خانواده درمانی »، « زوج درمانی » و « سکس تراپی » در کنار درمان وابستگی ( اعتیاد ) به مواد مخدر و محرک و سوء مصرف آن ها،  دشوار ترین حوزه های درمان و نوتوانی در عرصه روان پزشکی هستند.

بی گمان، دشوارترین پهنه ی چالش و کشمکش پذیر در میان این چهار عرصه، همانا « روابط فرا ( برون ) زناشویی » است که در دهه های اخیر، معضل نخست مراکز مشاوره و کلینیک های زوج و خانواده در ایران شده است.

متاسفانه به دلیل نبود بینش و نگرش کل نگر ساختارهای روحی – روانی، فیزیولوژیک – فونکسیونل ( کارکردی ) و اجتماعی – اقتصادی در آموزش های سرشار از کاستی دانشگاهی در این زمینه، هر یک از مشاوران و زوج و خاواده درمانگران، با سلایق شخصی نسخه می پیچند و در اغلب موارد – به ویژه اگر مشاور و زوج درمانگر « خانم زاده شده در سال های پیش از ۱۳۴۰» و فرد بی وفا « مرد » باشد، آسان و شتابان نسخه طلاق و جدایی را پیش ذهن و چشم مراجعان می نشانند.

در حالی که آمار طلاق های رسمی و محضری در دهه ۱۳۹۰ در کلان شهرهای ایران، شتابان حد و مرز ۵۰ درصد را پشت سر می گذارند، فراگیری چنین رویکرد نادرست فراگیری به چه اندازه بهداشت، سلامت و رشد روانی – خانوادگی و اجتماعی خواهد انجامید؟ پاسخ گوی انبوه فرزندان – کودکان و نوجوانان – بی سرپرست و بد سرپرست، که بی درنگ افزایش نرخ کودک آزاری های گوناگون را در پی خواهد داشت، که خواهد بود؟!؟

بسیاری از وکیلان، مشاوران حقوقی یا خانواده و روان شناسان نیز در برابر اختلالات یا انحرافات جنسی – زناشویی، زودهنگام و شتاب زده ره جدایی و طلاق را پیش چشم و گوش و ذهن و هوش مراجعان درمانده و نگون بخت می نشانند؛ در حالی که با اندکی دانش و درایت و بردباری این گونه اختلالات و انحرافات، در بسیاری از موارد درمان پذیر و یا دست کم مهار شدنی اند.

شکوه مندترین کاخ ها همواره بر فراز ویرانه ها برپا شده اند ! 

پافشاری شتاب زده بر جدایی و طلاق همسران خسته و فرسوده، به فرجامی نیک نخواهد انجامید. در موارد بسیاری باید در برابر خواست پیدا و پنهان مراجعان برای جدایی از همراه کهنه و پیوستن به یار نو یا گوشه گیری در تاریکخانه شخصی از سر لجبازی ایستاد…